Flanels naiset ottivat lauantaina Ylöjärvellä pelatussa turnauksesta kaksi pistettä. Voitto tuli ensimmäisestä pelistä tikkakosken Tipaa vastaan 2-3.
Iltapeli oli erittäin tasaista vääntöä tampereen Mig II:sta vastaan. Peli oli tasalukemissa ottelun viimeiseen minuuttiin saakka, kunnes vastustaja onnistui pomputtamaan pallon maalin kellon näyttäessa 44:26. Peli päättyi Mig II:sen hyväksi 2-1.
Päivän tehokkain oli Anne Pappinen kahdella maalillaan. Anna-Kaisa Hentinen avasi pistetilinsä tehden maalin ensimmäisessä ottelussa. Johanna Vilkamanin pallon käsittelyä oli myös jälleen ilo katsella hänen viedessä koko Tipan joukkueen kahville ja tehdessään pelin voittomaalin.
Molemmat pelit oli erittäin hyvää vääntöä. Vedot peitettiin hyvin, syötöt meni perille, laukaukset vedettiin päin maalia ja pallo pelattiin aina loppuun asti. Moitteen sanaa ei päivän peleistä löydy ja Flanelsin naisille jo toivoisikin edes yhden samanlaisen tuurimaalin mitä vastustajalle suotiin. Mutta toisaalta meidän naisethan pelaa taidolla, ei tuurilla!
Turnaustilastot
5.12.2009 Ylöjärven Liikuntakeskus
Tipa – Flanels 2-3 (1-1, 0-1, 1-1)
Mig II – Flanels 2-1 (1-0, 0-1, 1-0)
peliaika 3 x 15 min tehoton
Kokoonpano
Norola Henriikka 0+0
Riipinen Hanna 0+0
Koskipalo Vanessa 0+0
Niemi-Mara Minna 0+1
Pappinen Anne 2+0
Järvinen Henna 0+0
Huoponen Sanna 0+0
Vilkman Johanna 1+1
Hentinen Anna-Kaisa 1+0
Laattala Annika 0+0
Oksanen Sanna 0+0
Kärnä Jenni 0+0
Maunula Maiju 0+1
Rantalainen Elina (mv., Mig II-ottelu) 0+0,
Pylkkänen Sini (mv., Tipa-ottelu) 0+0,
Ei kokoonpanossa
Soile Niinikoski
Mia Reponen
Jatko
10.1.2009 Liikuntakeskus Ylöjärvi
14:00 Flanels – KosBy
17:00 SC Länsimäki – Flanels