Flanels Keski-Suomen 2. suurin salibandyseura – päivitetty

Flanels on noussut Keski-Suomen 2. suurimmaksi salibandyseuraksi, kun mittarina on lajilisenssien määrä. Myös seuran jäsenmäärä on kasvanut voimakkaasti.

Seura nousi myös valtakunnallisella lisenssilistauksella. Flanels on nyt maan 83. suurin salibandyseura, kun viime vuonna sijoitus oli 94.

Lisensoituja urheilijoita tai harrastajia Flanelsille kertyi kaudella 2007-2008 kaikkiaan 118 kpl, jossa nousua vuotta aiempaan nähden on kaikkiaan 20 kpl (+20,4%).

Sadan lisenssin rajapyykin rikkoutuminen tarkoittaa sitä, että Flanelsilla on käytössään 2 ääntä Suomen Salibandyliiton alue- ja liittokokouksissa.

Keskisuomalaisista seuroista suurempi on vain jyväskyläläinen Happee, jonka jäsenistöllä on 260 lisenssiä. Viime vuonna edellä olleet Jyvässeudun FC Vaajakoski ja SC Blues jäivät tällä kertaa tilastossa Flanelsin taakse.

Jäsenennätyskin rikki

Myös Flanelsin jäsenmäärä on rikkonut ennätykset . Seuralla on kaikkiaan 342 jäsentä, joista 2 kunniajäsentä, 292 henkilöjäsentä ja 48 kannattavaa jäsentä.

Jäsenmäärän kasvua selittävät liikuntahallin mahdollistamat uudet harrastajavuorot ja junioripelaajien perheiltä edellytetty jäsenyys.

Flanels ry rekisteröi henkilöjäsenikseen ainoastaan jäsenmaksun suorittaneet jäsenet, mikä antaa varsin totuudenmukaisen kuvan seuran toiminnan laajuudesta.

Vuotta aiemmin kokonaisjäsenmäärä oli 190, joten kasvua on peräti 80 prosenttia.

Poimintoja lisenssitilastoista

1. Koo-Vee, Tampere 1008
2. Oilers, Espoo 944
3. Tiikerit, Vantaa 914

23. Sbandy, Lahti 292
32. Happee, Jyväskylä 260
63. Bandy Boys -88, Sysmä 151
66. SB Heinola145
83. Flanels 118
86. Virkistys, Mäntyharju 112
88. Sudet, Kouvola 109
94. FC Vaajakoski 101
96. Raju, Ruokolahti 101

Salibandyliitto vahvisti lisenssimäärät 16.6.